Artykuł
Elżbieta Nitsze mistrzynią świata w Wakeboardzie!!!
W Bangkoku zakończyły się Mistrzostwa Świata w Wakeboardzie i Wakeskacie za wyciągiem. Impreza zgromadziła rekordową liczbę zawodniczek i zawodników – na listach startowych było ponad 250 sportowców z 33 krajów, a wśród nich ośmioosobowa reprezentacja Polski. Z tego grona na najwyższy stopień podium we wspaniałym stylu wskoczyła Elżbieta Nitsze, która wywalczyła złoto w kategorii Wakeboard +40 Veteran Ladies.
Rywalizacja w kompleksie sportów wodnych „ESC Thai Wake Park” toczyła się od 31 października. Z reprezentacji Polski do niedzielnych finałów awans wywalczyli: Elżbieta Nitsze (kategoria Wakeboard +40 Veteran Ladies), Agnieszka Kobylańska i Martyna Andrzejczak (Wakeskate Open Ladies) oraz Igor Sikorski (Wakeboard Seated Open Men).
Autorką największego sukcesu w biało-czerwonej ekipie jest Elżbieta Nitsze. Doświadczona zawodniczka Klubu Sportowego Acroboard Łomianki już podczas kwalifikacji, które odbyły się 2 listopada pokazała, że jest w bardzo dobrej formie odnotowując najlepszy wynik. W finale potwierdziła klasę, pokonując dwie zawodniczki z Tajlandii oraz reprezentantki Filipin i Stanów Zjednoczonych. To drugi medal mistrzowski Elżbiety Nitsze wywalczony w 2022 roku. 27 sierpnia w duńskim Thisted reprezentantka Polski została wicemistrzynią Europy.
Medalistki MŚ - Wakeboard +40 Veteran Ladies (Bangkok, 6 listopada 2022)
1. Elżbieta Nitsze (Polska, KS Acroboard Łomianki)
2. Thanchanok Karnsommut (Tajlandia)
3. Jianna Lynn Dela Torre (Filipiny)
W finale kategorii Wakeboard Seated Open Men, czyli rywalizacji dla osób z niepełnosprawnością, wystąpił Igor Sikorski. Ten wszechstronny zawodnik (brązowy medalista ME w wakeboardzie seated z 2019 roku w Sosonowcu; brązowy medalista zimowych igrzysk paraolimpijskich w slalomie gigancie na monoski z 2018 roku w Pjongczangu) w bardzo wyrównanej stawce zawodników zajął 4 miejsce.
Medaliści MŚ w kategorii Wakeboard Seated Open Men (Bangkok, 6 listopada 2022)
1. Emanuele Pagnini (Włochy)
2. Henry Chen (Izrael)
3. Guillaume Chapelle (Francja)
------
4. Igor Sikorski (Polska, KS Wake Zone Stawiki)
Ogromne nadzieje wiązaliśmy z finałowym startem Polek w kategorii Wakeskate Open Ladies. Martyna Andrzejczak i Agnieszka Kobylańska mają już na koncie sporo międzynarodowych sukcesów. Pierwsza jest aktualną wicemistrzynią, a druga brązową medalistką mistrzostw Europy. W przejazdach kwalifikacyjnych na MŚ pokazały moc. Andrzejczak wygrała swoją grupę, a Kobylańska była druga. W finale spotkały się z trzema dobrze znanymi rywalkami z ME (Słowaczką Zuzanną Vrablową, Niemką Amelie Fuchs, Hiszpanką Telmą Cester) oraz reprezentantką Filipin Susan Larsson. Tym razem Polki musiały uznać wyższość rywalek. Andrzejczak zajęła czwarte, a Kobylańska szóste miejsce. Mistrzynią świata została Hiszpanka Telma Cester, która jest też aktualną mistrzynią Europy.
Medalistki MŚ Wakeskate Open Ladies (Bangkok, 6 listopada 2022)
1. Telma Cester (Hiszpania)
2. Zuzana Vrablova (Słowacja)
3. Susan Larsson (Filipiny)
------
4. Martyna Andrzejczak (Polska, KW Margo9 Margonin)
6. Agnieszka Kobylańska (Polska, SSE Kartel Wieliczka)
Warto odnotować też wyniki pozostałych reprezentantów Polski na MŚ w Tajlandii. Piętnastoletni Patryk Łojek przebrnął z powodzeniem kwalifikacje i ćwierćfinały w najsilniej obsadzonej kategorii Wakeboard U18 Junior Men (startowało w niej 41 zawodników). W swoim półfinale był czwarty (do finału awansowało 3 zawodników) i ostatecznie zajął siódme miejsce w czempionacie.
Jan Jakubus (kat. Wakeboard U18 Junior Men), Mikołaj Jakubus (kat. Wakeboard U14 Junior Boys) i Maciej Bonder (kat. Wakeboard +40 Veteran Men) zakończyli mistrzostwa świata w Tajlandii na kwalifikacjach ostatniej szansy (Last Chance Qualifications).
***
Czy wiesz, że…
Wakeboard i wakeskate to nadal stosunkowo młode dyscypliny. Wakeboard powstała w latach 80-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jest połączeniem nart wodnych, deskorolki i surfingu. Przez wielu jest potocznie nazywany „snowboardem na wodzie”. Rywalizacja zawodników odbywa się za motorówką lub za wyciągiem w formule „freestyle”. Podczas przejazdu sędziowie oceniają ewolucje (tzw. „tricki”) na płaskiej wodzie bądź na elementach wakeparku, czyli specjalnie zaprojektowanych przeszkodach. Pochodną wakeboardu jest wakeskate (deska bez wiązań mocujących buty). Powstają też nowe dyscypliny, które są pochodnymi wakeboardu – jedną z nich jest wakesurf, który polega na płynięciu po fali, którą wytwarza motorówka. Światową organizacją odpowiedzialną za wakeboard i wakeskate i uznawaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest International Waterski & Wakeboard Federation (IWWF), której członkiem jest Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.
(Opracował Adrian Skubis. Zdjęcie: TESA)