Henryk Synoracki Wicemistrzem Świata w motorowodnej Formule 125

Znakomicie zaprezentowali się polscy motorowodniacy podczas 3. eliminacji mistrzostw świata Hydro GP, która w miniony weekend odbyła się  w Żninie. Henryk Synoracki został Wicemistrzem Świata w Formule 125, sięgając po swój 39 medal w karierze! W Formule 500 rywali zdeklasował Marcin Zieliński. Szczecinianin wygrał zawody na Jeziorze Żnińskim Małym i umocnił się na pozycji lidera MŚ.

Zawody w Żninie były ostatnią tegoroczną rundą mistrzostw świata dla Formuły 125 i Formuły 250. Po weekendach wyścigowych w czeskich Jedovnicach (18-19 maja) i  włoskim Boretto (8-9 czerwca) na prowizorycznym podium był Henryk Synoracki, który zajmował drugie miejsce. Tyle samo punktów zgromadził Brytyjczyk Thomas Mantripp, a  niewielką stratę maił  czwarty w „generalce” Bułgar Viktor Lyubenov, który tracił do Polaka i Anglika zaledwie 6 punktów. Pewnym liderem był natomiast niepokonany Włoch Mattia Calzolari.

Synoracki w Żninie wystartował nową łódka, którą przed zawodami testował na akwenie w Trzciance. – Podczas treningów sprzęt spisywał się bardzo dobrze. Jednak tutaj w Żninie nie jestem do końca zadowolony z osiąganych czasów. Zresztą treningi to zupełnie coś innego niż zawody – tłumaczył reprezentant Polski. Pierwszy sobotni bieg utytułowany Polak zakończył na szóstej pozycji. W drugim, który został rozegrany tego samego dnia, był czwarty. I na tym ściganie w Żninie się zakończyło. Sędziowie musieli odwołać niedzielną część zawodów z powodu zbyt silnego wiatru. Po zsumowaniu punktów z trzech eliminacji Polak znalazł się na drugim miejscu i w ten sposób wywalczył swój 39 medal imprezy mistrzowskiej w karierze.  Mistrzem Świata został Włoch Calzolari, a na najniższym stopniu podium stanął Bułgar Lyubenov.

Medaliści MŚ Formuły 125
1. Mattia Calzolari (Włochy) 60 punktów
2. Henryk Synoracki (Polska, PKM LOK) 45
3. Viktor Lyubenov (Bułgaria) 43

W MŚ F125 rywalizowali jeszcze dwaj Polacy. Michał Kausa zajął ostatecznie trzynaste miejsce, a Aleksander Goliński zakończył sezon bez punktów.

Podczas zawodów w Żninie znakomicie spisywał się Marcin Zieliński, który broni tytułu Mistrza Świata w Formule 500. Przypomnijmy, że w tym sezonie reprezentant Polski triumfował już w Czechach i we Włoszech. Na Jeziorze Żnińskim Małym motorowodniak ze Szczecina był poza zasięgiem rywali. Wygrał oba wyścigi, a jego przewaga na mecie nad drugim zawodnikiem, Słowakiem Henczem, dochodziła do 20 sekund. Niezły start ma też za sobą drugi z Polaków, ktory ściga się w MŚ bolidem F500. Cezary Strumnik zajął w tej eliminacji piąte miejsce. Ostateczne rozstrzygnięcia w Formule 500  zapadną dopiero jesienią. Czwarta eliminacja czempionatu odbędzie się 5 października w Niemczech.

Po zakończeniu zawodów w Żninie odbyła się jeszcze jedna ceremonia medalowa. Była to bowiem ostatnia runda tegorocznych MŚ w Formule 250. Złoty medal wywalczył reprezentant Włoch Massimiliano Cremona, srebrny Anglik Wayne Turner, a brązowy Niemiec Ingo Hepner. Na ósmej pozycji znalazł się Sebastian Kęciński.

Uzupełnieniem mistrzowskiego weekendu wyścigowego w Żninie była też bardzo ciekawa rywalizacja w międzynarodowych motorowodnych MP. Zawodnicy ścigali się w klasach GT30, OSY400 i P-750. Pełne wyniki dostepne są TUTAJ.

***

Czy wiesz, że… Wczorajsze osiągnięcie Henryka Synorackiego to jego 39 medal MŚ i ME w karierze.