Marcin Zieliński Wicemistrzem Europy w motorowodnej Formule 500

Trwa znakomita passa Marcina Zielińskiego. Polski motorowodniak, który przed rokiem został Mistrzem Świata i Mistrzem Europy w „królewskiej” Formule 500, do swojej bogatej kolekcji medalowej dołożył kolejny krążek. Tym razem szczecinianin został drugim zawodnikiem na Starym Kontynencie. Tytuł wywalczył podczas czempionatu w Rogoźnie (28-29 września).

Do mistrzostw Europy zgłosiło się 12 zawodników z Niemiec, Czech, Węgier, Włoch, Słowacji, Bułgarii, Estonii, Serbii oraz Polski. Nasz kraj reprezentowali Marcin Zieliński, zaliczany do faworytów mistrzostw i Cezary Strumnik, który jest wybitnym specjalistą w innej motorowodnej klasie OSY400, ale od pewnego czasu z coraz lepszymi wynikami startuje także w zawodach Formuły 500.

Format Mistrzostw Europy – zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Unii Motorowodnej UIM – zakładał rozegranie 4 wyścigów podczas jednego weekendu. Niestety, w sobotę w wielkopolskim Rogoźnie warunki dyktowała kapryśna pogoda. Zbyt silny wiatr zmusił organizatorów do zmiany planów. Sędziowie dopiero po południu zezwolili na rozegranie treningu z pomiarem czasu. I tu  najszybszy był Zieliński, a Strumnik wykręcił szósty czas. Prawdziwe ściganie, w znacznie lepszych warunkach, rozpoczęło się w niedzielę rano. Od początku ton rywalizacji nadawali Marcin Zieliński i Słowak Marian Jung. Po trzech biegach dwa zwycięstwa i jedno drugie miejsce miał na koncie Jung, a Zieliński zanotował jedną wygraną i dwukrotnie przypływał za motorowodniakiem ze Słowacji. Kibice zacierali ręce przed decydującym czwartym biegiem. Tuż po starcie bolid Polaka odmówił posłuszeństwa... Marian Jung pewnie wygrał i tym samym przypieczętował złoty medal. Punkty zgormadzone przez reprezentanta Polski w trzech biegach zagwarantowały mu srebro. Na podium do tego duetu dołączył Estończyk Erko Aabrams,

Medaliści ME Formuły 500 (Rogoźno, 28-29.09.2024 r.)
1. Marian Jung (Słowacja) 1500 pkt
2. Marcin Zieliński (Polska, KM H2O Szczecin) 1000 pkt
3. Erko Aabrams (Estonia) 844 pkt
---
11. Cezary Strumnik (Polska, UKS Przygoda Chodzież) 71 pkt

Dla zawodników ścigających się w motorowodnej Formule 500 to jeszcze nie koniec długiego sezonu. Przed motorowodniakami ostatnia runda mistrzostw świata, która odbędzie się na już za tydzień w Niemczech. Po trzech dotychczasowych eliminacjach, w czeskich Jedovnicach, Włoskim Boretto i Żninie, liderem klasyfikacji generalnej jest Marcin Zieliński, a Cezary Strumnik zajmuje ósme miejsce.

***

Medalowe osiągnięcia Marcina Zielińskiego - wszystkie medale MŚ i ME w jednym miejscu

Marcin Zieliński po raz pierwszy w karierze na podium mistrzostw Europy stanął, gdy był jeszcze nastolatkiem. W 2006 roku został drugim Wicemistrzem Europy w klasie O-125. Ostatni medal w łodzi typu hydroplan zdobył w 2014 roku. Potem skupił się na rywalizacji w katamaranach z silnikami 500 i 700. Po ogromnych sukcesach z 2023 roku w jego sportowej metryczce z medalami MŚ i ME było 18 krążków, teraz dołożył kolejny.