Artykuł
Turystyka wodna: podpowiadamy jak zostać motorowodniakiem
Już teraz możesz zaplanować w jaki sposób zostać na wiosnę motorowodniakiem. Możesz to zrobić wspólnie z nami, korzystając z wiedzy i merytorycznej pomocy ośrodków egzaminacyjnych i szkoleniowych autoryzowanych przez PZMWiNW (w zakresie patentów) oraz naszych rzeczoznawców i inspektorów nadzoru technicznego (w zakresie rejestracji i przeglądów).
Zdobądź patent motorowodny
Chcesz zostać motorowodniakiem i samodzielnie prowadzić łódź motorową? Musisz posiadać „prawo jazdy” na wodę. Dowiedz się jak zdobyć patent motorowodny. Pamiętaj, że bez uprawnień można prowadzić: jachty żaglowe o długości kadłuba poniżej 7,5m; jachty motorowe o mocy silnika poniżej 10kW oraz jachty motorowe o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h.
Więcej na temat uprawnień motorowodnych TUTAJ.
Zarejestruj swoją łódź
Chcesz zarejestrować swoją łódź? Pomożemy Ci w tym. Pamiętaj, że obowiązkowi rejestracji podlegają jednostki o długości większej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW: jachty rekreacyjne oraz komercyjne, skutery wodne, jednostki używana do celów mieszkalnych (tzw. houseboaty) oraz drewniane repliki statków historycznych i jednostki używane do amatorskiego połowu ryb. Rejestracji podlegają także jednostka używana do połowów rybackich i jednostki uprawiające żeglugę poza terytorium RP – o ile nie posiadają innej niż polska przynależności.
Więcej na temat rejestracji łodzi TUTAJ.
Dokonaj przeglądu technicznego łodzi
Postaw na bezpieczeństwo! Obecnie przeglądy techniczne łodzi są obowiązkowe wyłącznie dla jachtów komercyjnych. My jednak namawiamy, by regularnie sprawdzać stan techniczny swojej jednostki, a na jego potwierdzenie uzyskiwać Certyfikat Stanu Technicznego. To zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo żeglugi. Certyfikat Stanu Technicznego jest też niezbędny między innymi do: ubezpieczenia jednostki, dopuszczenia do żeglugi w krajach Unii Europejskiej.
Więcej na temat przeglądów technicznych TUTAJ.
(Opracował Adrian Skubis)