Artykuł
Nowość: Długodystansowe Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych
Takich zawodów jeszcze w Polsce nie było. Na początku maja odbędą się Długodystansowe Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych. Poniżej przedstawiamy najciekawsze informacje stanowiące wyciąg z regulaminu.
Udział w Długodystansowych MP
Do startu w Długodystansowych MP SW będą dopuszczeni jedynie zawodnicy legitymujący się ważną licencją sportową wydaną przez PZMWiNW.
WYJĄTEK: Honorowane będą również ważne licencje wydane przez inne federacje krajowe i/lub skuterowe (dotyczy zawodników z obywatelstwem innym niż Polskie).
Minimalny wiek zawodników wynosi 18 lat.
Zawodnicy nie będący członkami klubów Sportowych posiadających licencję PZMWiNW nie mogą brać udziału w Długodystansowych MP SW (za wyjątkiem zawodników legitymujących się licencjami wydanych przez inne federacje krajowe i/lub skuterowe oraz nie będących obywatelami RP)
Klasy w Długodystansowych MP
- Dywizja SPARK
- Dywizja STOCK (bez turbo i kompresora)
- Dywizja OPEN
Warunkiem otwarcia danej klasy w Długodystansowych MP SW jest zgłoszenie się i pozytywne przejście przez procedurę rejestracyjną minimum 5 zawodników w klasie.
Sposób przeprowadzenia Długodystansowych MP
Długodystansowe MP SW rozgrywane są jako impreza trzydniowa składająca się z trzech etapów:
Etap I - odcinek rzeczny Włocławek – Mechelinki
Etap II - odcinek na morzu Mechelinki – Darłowo
Etap III - odcinek na morzu Darłowo – Szczecin
Każdy z etapów punktowany jest niezależnie. Klasyfikacja w Długodystansowych MP utworzona jest na podstawie sumy punktów zdobytych przez zawodnika w danej klasie.
Na etapie I – rzecznym ustalone są trzy check point’y – Toruń, Grudziądz, Tczew na których zawodnicy mają obowiązek zmniejszenia prędkości i zbliżenia się do miejsca w którym sędzia odnotuje fakt przepłynięcia zawodnika i zapisania jego numeru startowego.
Termin Długodystansowych MP
Długodystansowe MP Skuterów Wodnych odbędą się w dniach 4-6 maja 2021 roku. CIEKAWOSTKA: mistrzostwa są wpisane w część projektu „Płyniemy Polsko”, czyli charytatywnych zawodów długodystansowych, które odbędą się w dniach 2-7 maja.
Punktacja Długodystansowych MP
Podczas zawodów obowiązuje oficjalny system punktacji UIM. Punkty przyznawane są jedynie za miejsca zajęte na poszczególnych etapach.
Zawodnicy we wszystkich klasach zdobywają punkty w każdym Etapie zgodnie z zajętym miejscem (po zliczeniu wszystkich ewentualnych kar dla danego biegu).
Punkty w poszczególnych wyścigach nie są przyznawane zawodnikom, którzy zostali zdyskwalifikowani z biegu lub nie zostali w nim sklasyfikowani. Zawodnik mimo nie ukończenia biegu na może mieć przyznane punkty w następujących przypadkach :
- 25 % punktów ostatniego zawodnika sklasyfikowanego na danym etapie i który dopłynął do mety, gdy zatrzymanie się nastąpiło po odnotowaniu na pierwszym check point’cie lub na etapie morskim po przepłynięciu 30% trasy.
- 50 % punktów ostatniego zawodnika sklasyfikowanego na danym etapie i który dopłynął do mety, gdy zatrzymanie się nastąpiło po odnotowaniu na drugim check point’cie lub na etapie morskim po przepłynięciu 50% trasy.
- 75 % punktów ostatniego zawodnika sklasyfikowanego na danym etapie i który dopłynął do mety, gdy zatrzymanie się nastąpiło po odnotowaniu na trzecim check point’cie lub na etapie morskim po przepłynięciu 75% trasy
Klasyfikacja łączna tworzona jest w podziale na klasy i wynika z sumy punktów zdobytych w każdym z Etapów przez każdego zawodnika startującego w tej klasie. W przypadku jednakowej ilości punktów zdobytych przez dwóch lub więcej zawodników w jednej klasie o kolejności w klasyfikacji łącznej danej eliminacji decydować będzie kolejność miejsc w ostatnim Etapie w tej klasie.
Regulamin Długodystansowych MP dostęny jest TUTAJ.
***
(Opracował Adrian Skubis / zdjęcie Daniel Mofina)