Polscy juniorzy pokazali klasę na ME w narciarstwie wodnym

Sosnowiecki ośrodek Wake Zone Stawiki ponownie szczęśliwy dla biało – czerwonych. Na sukcesy polskich zawodników w kategorii Open szybko odpowiedzieli ich młodsi koledzy z kadry narodowej. Podczas ME w narciarstwie wodnym za wyciągiem w kategoriach U19 i U15 zdobyli aż 14 medali. Zawody odbyly się w dniach 17-18 września.

Sosnowiec, a konkretnie ośrodek sportów wodnych Wake Zone Stawiki jest od poprzedniego piątku światową stolicą narciarstwa wodnego. Odbywają się tam trzy najważniejsze imprezy sezonu dla tej ekstremalnej i pasjonującej dyscypliny sportu. W niedzielę zakończyły się MŚ w prestiżowej i najważniejszej dla narciarzy wodnych kategorii Open. Na tych zawodach reprezentanci Polski zdobyli aż 7 medali. W ślady doświadczonych zawodników szybko poszli ich młodsi koledzy.

Biało-czerwona ekipa wywalczyła łącznie aż 14 medali w ME Juniorów za 2023 rok*. Na ten fenomenalny dorobek złożyło się 12 krążków indywidualnych i 2 w klasyfikacji drużynowej. Bohaterem zawodów został reprezentant Klubu Sportowego Zefir Bytom Ksawery Szumański. Podczas ceremonii medalowej 19-latek odebrał aż 4 medale ME, czyli stawał na podium we wszystkich możliwych konkurencjach – slalomie, jeździe figurowej, skokach i trójkombinacji (po zsumowaniu punktów za wszystkie konkurencje). Jego wyniki indywidualne przyczyniły się także do medalu drużyny w kategorii wiekowej do 19 lat.

Polscy medaliści ME Juniorów w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem (za 2023 rok*)

• Ksawery Szumański SREBRNY MEDAL w trójkombinacji
  • Drużyny U19 w składzie : Dominika Cyl (AKS Sparta Augustów), Gabriela Koszycka (AKS Sparta Augustów), Ewa Bartoszewska (KS Zefir Bytom), Emilia Szumańska (KS Zefir Bytom), Ksawery Szumański (KS Zefir Bytom) SREBRNY MEDAL.

Kategoria U15

• Roksana Witek BRĄZOWY MEDAL w jeździe figurowej
  • Zofia Olejnik ZŁOTY MEDAL w skokach
  • Jakub Drewiczewski SREBRNY MEDAL w skokach
  • Zofia Olejnik BRĄZOWY MEDAL w trójkombinacji
  • Jakub Drewiczewski BRĄZOWY MEDAL w trójkombinacji
  • Drużyna U15 w składzie: Lena Zamykal (XSKI Gliwice), Lena Drewiczewska (KS Zefir Bytom), Zofia Olejnik (MOS Augustów), Roksana Witek (KSW Farwater), Oskar Domaszewski (AKS Sparta Augustów), Jakub Drewiczewski (KSW Farwater) SREBRNY MEDAL.

* Obecnie w Sosnowcu rozgrywane są ME za 2023, które w zeszłym roku zostały odwołane z powodu ataku Hamasu na Izrael (zawody miały się odbyć jesienią w Tel Awiwie). Międzynarodowa Federacja Narciarstwa Wodnego i Wakeboardingu IWWF postanowiła rozegrać zawody za poprzedni rok, by w ten sposób młodzi sportowcy nie stracili szansy zdobywania medali w kategoriach wiekowych, w których powinni rywalizować w 2023 roku.

ME juniorów i seniorów za 2024 rozpoczną się w tym samym miejscu (Sosnowiec, Wake Zone Stawiki) w najbliższy piątek i potrwają do niedzieli. To szansa na kolejne medale dla reprezentantów Polski.

(Opracował Adrian Skubis | Zdjecie Simona Supino)

string(19) "2024-09-18 21:11:02"