Artykuł
Motorowodniacy wspierają program „Sports for Nature”
Międzynarodowa Unia Motorowodna (UIM) zobowiązała się do pomocy w "odbudowie ekosystemów wodnych i morskich na całym świecie” po tym, jak została sygnatariuszem programu „Sports for Nature Framework”.
Światowy organ zarządzający sportem motorowodnym jest jedną z ponad dwudziestu międzynarodowych, globalnych organizacji sportowych (w tym gronie jest między innymi Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) jako partner założycielski oraz organizator Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024), które przystąpiły do programu „Sports for Nature Framework”. Jego ramy zostały przyjęte w grudniu 2022 roku na 15. Konferencji ONZ ds. Różnorodności Biologicznej w Montrealu.
Podpisując Deklarację Sports for Nature, UIM zobowiązała się do przestrzegania czterech fundamentalnych zasad, które będą chronić przyrodę i przyczyniać się do realizacji nowych globalnych celów dotyczących różnorodności biologicznej.
Jedna z nich dotyczy właśnie organizacji sportowych i mówi tak: „Edukuj i inspiruj pozytywne działanie na rzecz przyrody w sporcie i poza nim”.
- Pływanie motorówką - zarówno sportowe jak i rekreacyjne - jest szczególnie zależne od otaczającego nas naturalnego środowiska zewnętrznego, które zapewnia czyste powietrze i czystą wodę. Tylko w naturalnych warunkach możemy w pełni cieszyć się naszym sportem każdego dnia – podkreśla prezydent UIM, Raffaele Chiulli. - W związku z tym jesteśmy zobowiązani do podejmowania wszelkich pozytywnych działań w celu ochrony a także przywrócenia ekosystemów wodnych i morskich na całym świecie - dodaje.
W ramach programu jego sygnatariusze będą corocznie składać sprawozdania ze swoich postępów panelowi ekspertów, który potwierdzi, że podjęte działania danej organizacji są wiarygodne i skuteczne.
(Opracował Adrian Skubis / na podstawie materiałów prasowych UIM oraz organizatora 15. Konferencji ONZ ds. Różnorodności Biologicznej).