Artykuł
14. edycja kampanii „Pływam bez promili”
Bez promili moi mili – pod takim hasłem wystartowała 14 edycja kampanii społecznej „Pływam bez promili”, która edukuje Polaków w zakresie bezpieczeństwa nad wodą, szczególnie przestrzegając przed problemem łączenia kąpieli oraz uprawiania sportów i picia alkoholu. Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego jest niezmiennie Partnerem kampanii.
Utonięcia, to trzecia najczęstsza przyczyna utraty życia na świecie. WHO szacuje, że z powodu utonięcia rocznie ginie aż 320 000 osób. Rokrocznie nad polskimi wodami toną setki osób – w 2019 roku w naszym kraju było aż 456 utonięć. Mimo, że Polska jest w Unii Europejskiej, nasze statystyki są jednymi z najgorszych w zjednoczonej Europie. Utrzymująca się wysoka liczba utonięć oznacza, że jesteśmy nieuważni i nieodpowiedzialni przy spotkaniu z żywiołem jakim jest woda.
W ramach kampanii podejmowane są działania informacyjne, ale również edukacyjne w całej Polsce. Odbywają się spotkania, wydarzenia sportowe oraz inicjatywy lokalne, które kampania aktywnie wspiera.
PZMWiNW od lat wspiera kampanię i stara się jak najszerzej promować odpowiedzialne i rozsądne uprawianie sportów wodnych. Dotyczy to także szeroko pojętej rekreacji nad wodą i na wodzie.
Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:
1. Nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu.
2. Wybieraj kąpieliska strzeżone.
3. Przestrzega przepisów - znaków zakazu i znaków ostrzegawczych.
4. Naucz się pływać i doskonal te umiejętności.
5. Na otwarte wody wypływaj tylko z asekuracją.
6. Pamiętaj, że dno morza i rzeki może się zmieniać.
7. Nie skacz – szczególnie na głowę – do nieznanej wody.
8. Pływaj z prądem nie pod prąd.
9. Do wody wchodź powoli, stopniowo przyzwyczajaj ciało do niższej temperatury.
10. Nie pływaj bezpośrednio po posiłku.
11. Podczas burz nie przebywaj bezpośrednio w wodzie ani na wodzie.
12. Pilnuj kąpiących się małych dzieci.
13. Podczas łowienia ryb używaj kamizelki asekuracyjnej lub ratunkowej.
Pamiętajmy, że woda to żywioł – najważniejsza jest rozwaga, zdrowy rozsądek i samokontrola. Przypominajmy o tych zasadach innym i reagujmy gdy ktoś w naszej obecności zachowuje się nad wodą nieodpowiedzialnie.