Wodna Formuła 1: Bartek Marszałek tuż za podium w Chinach

Piętnaste zwycięstwo Jonasa Anderssona w karierze i awans na pozycję lidera MŚ wodnej Formuły 1 – to najważniejsza wiadomość po Grand Prix Zhengzhou. W Chinach bardzo dobry występ zaliczył Bartek Marszałek, który był tuż za podium, na czwartej pozycji.

W sobotni poranek na torze wyścigowym panowały trudne warunki. Sytuacja nieznacznie poprawiła się przed wyścigiem głównym. Na starcie zabrakło Stefana Aranda, który miał wypadek w piątkowym wyścigu sprinterskim i Rasheda Al-Qemziego. Z kolei Cédric Deguisne i Ben Jelf startowali z końca stawki po wymianach silników.

Tuż po starcie wyścig został oznaczony żółtą flagą, gdy Ahmad Al-Fahim zderzył się z Erikiem Starkiem już na drugim zakręcie. Szybko wypadł też Brent Dillard, który zaliczył wywrotkę.

Wyścig wznowiono na dziewiątym okrążeniu. Jonas Andersson utrzymał prowadzenie nad Peterem Morinem. Sami Selio zdołał wyrwać Rustyemu Wyattowi trzecie miejsce. Kanadyjczyk stracił także czwartą pozycję na rzecz Bartka Marszałka i tak naprawdę był to początek problemów dotychczasowego lidera mistrzostw świata F1H2O. Wyatt definitywnie zakończył wyścig już na 14 okrążeniu... W ten sposób Andersson, który pewnie wygrał przedostatnią eliminację MŚ, wyszedł na pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Szwed wyprzedził w Zhengzhou o prawie 10 sekund Petera Morina i o niespełna 12 sekund Samiego Selio. Czwarty flagę z szachownicą minął Bartek Marszałek. Po tym wyścigu Andersson został liderem MŚ, a polski kierowca utrzymał 5 miejsce.

Czołówka klasyfikacji generalnej MŚ F1H2O po wyścigu o GP Zhengzhou w Chinach

1. Jonas Andersson (Szwecja) 99 pkt

2. Rusty Wyatt (Kanada) 96 pkt

3. Peter Morin (francja) 79.5 pkt

4. Erik Stark (Szwecja) 77.5 pkt

5. Bartek Marszałek (Polska) 64 pkt

Do zakończenie sezonu został jeden weekend wyścigowy. Kierowcy walczący o medale MŚ w wodnej Formule 1 spotkają się na początku grudnia w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

(Opracował Adrian Skubis | na podstawie informacji prasowe F1H2O.com)

object(Articles)#15 (11) {
  string(19) "2024-10-20 21:20:02"
    [0]=>
    }
  }
  string(2417) "

" ["id"]=> string(4) "2457" ["intro"]=> string(320) "

" ["promo"]=> NULL ["promo_photo"]=> string(3) "jpg" ["region"]=> string(3) "all" ["title"]=> string(60) "Wodna Formuła 1: Bartek Marszałek tuż za podium w Chinach" ["url"]=> string(56) "wodna_formula_1_bartek_marszalek_tuz_za_podium_w_chinach" }